Napsali o nás Co se děje na poštách Partner

1.3. 2019

Vranovice–Kelčice: Poštu Partner si nemůžeme vynachválit

Proměnu pobočky České pošty na Poštu Partner, ke které se ve Vranovicích–Kelčicích rozhodli před necelými dvěma lety, si v hanácké obci nemohou vynachválit. Lidem vyhovuje rozšíření provozní doby, vedení obce zase paradoxně to, že má s provozem pošty méně starostí než dříve a nabízí občanům službu ušitou na míru jejich potřebám.

„Když jsme měli v nájmu v obecních prostorách pobočku České pošty, každou chvíli nás doslova bombardovali různými připomínkami a úkoly, často nesmyslnými. Jednou to byla mokrá zeď ve skladu na čisticí prostředky, jindy velké teplo v létě nebo chladno v zimě. Nic jsme nemohli udělat ani s nevyhovující provozní dobou,“ vyjmenovala starostka obce Irena Blažková problémy, které vedly vedení obce k přistoupení na projekt Pošta Partner.
Česká pošta pak vybavila pobočku novým nábytkem a trezorem, opravila podlahu, přičemž obec převzala část finančních nákladů na provoz. „Platíme energie, telefon a náklady na dovolenou a zástupy pracovnice pošty. Celkem to dělá ročně asi 80 tisíc korun, což pro naši malou obec není málo, ale vzhledem k přínosům se to vyplatí,“ upřesnila Irena Blažková.
Hlavním přínosem je rozšíření provozní doby z 15 na 20 hodin týdně, a především její lepší rozvržení. Dříve byla pošta otevřená třikrát v týdnu od 8 do 11 a dvakrát od 14 do 17 hodin, teď má otevřeno tři dny v týdnu až do pravého poledne a dva dny dokonce do 18 hodin, aby poštu stihli i lidé přijíždějící po práci z Prostějova.
„Rozšíření provozní doby je příjemným bonusem, ale zásadní pro mě bylo zachování pošty v obci. Neumím si představit, že by naše babičky jezdily platit složenky nebo posílat balíčky svým vnoučatům po okolních vesnicích,“ dodala starostka Vranovic–Kelčic.
Obec vznikla v roce 1964 sloučením vesnic Vranovice a Kelčice. Počet obyvatel se v posledních letech mírně zvyšuje, v roce 2018 mělo v obci trvalé bydliště 598 lidí.
Vladislav Sobol

denik.obce.cz, 1. března 2019