Napsali o nás Co se děje na poštách Partner

12.12. 2018

Teplýšovice mají poprvé v historii vlastní poštu

Teplýšovice – Obec s 530 obyvateli má od letošního podzimu poštu. Místní lidé tak už nejsou odkázáni na služby poštovních úřadů v Kozmicích a zejména v Benešově, kam museli dojíždět. Teď už kvůli běžným věcem, jako je posílání a vyzvedávání doporučených dopisů a balíků, placení složenek, výplat důchodů nebo dobíjení předplacených SIM karet, nemusí nikam cestovat.
Všechny běžné služby si dokážou vyřídit v sídle místního obecního úřadu. Právě tam, ve středu vesnice, je od začátku října v provozu přepážka systému Pošta Partner. Vůbec poprvé v teplýšovické historii.       

Na přelomu let 2017 a 2018 se na Teplýšovické přece jen usmálo štěstí. Některé obce, oslovené Českou poštou s nabídkou provozovat Pošty Partner, tuto službu podmíněnou i spolufinancováním odmítly. Chtěly totiž jen poštovní pobočku financovanou plně Českou poštou.
A uvolněné místo využily Teplýšovice.
"Provozování pošty stojí obec minimální režii, především kvůli energiím. Poštovní úřadovna je v budově obecního úřadu, takže žádné velké výdaje navíc nemáme," připomněl Josef Škvor s tím, že hladce vyřešili také pozici pošťačky. "Ta je zaměstnankyní obce a část úvazku má při práci na poště. Od České pošty ale na její mzdu dostáváme paušální podporu," dodal starosta.
Pošta Partner v Teplýšovicích má otevřeno od pondělí do pátku mezi osmou a jedenáctou hodinou. To je podle Josefa Škvora dobré zejména pro seniory nebo maminky na mateřské. Poptávka lidí, kteří ráno z Teplýšovic odjíždějí za prací a vracejí se odpoledne, je ale po otevírací době i v odpoledních hodinách nebo v sobotu. "To bude obnášet nějaké jiné personální obsazení, což přinese i jiné mzdové náklady. Jak to vyřešit, je pro nás úkol do budoucna," dodal teplýšovický starosta.
V létě letošního roku bylo Pošt Partner v Česku 524, většinu z nich, skoro tři sta přitom provozují obce, u zbývajících je přibližně polovina provozována podnikateli a druhá soukromými osobami.     

Benešovský deník, 12. 12. 2018